Medarbejdere

Produktionsskolen Lustrupholm

Tel. +45 75 411 611
Administrationen er åbent mandag til fredag fra kl. 08:00 til 15:00.

Ledelse

Vejledning

Landbrugslinje

  • Dan Hansen
    Linjeleder 
    Formidler på Ribe VikingeCenter; Landbrug, dyr
    dan@ribevikingecenter.dk
  • Lars Jensen Skov
    Linje back-up
    Formidler på Ribe VikingeCenter; Landbrug, dyr
  • Hans Jørgen Jacobsen
    Linje back-up
    Formidler på Ribe VikingeCenter; Landbrug, dyr

Smede- og tømrerlinje

  • Torben Larsen
    Linjeleder
    Formidler på Ribe VikingeCenter; Tømrer, smed, falkoner
    torben@ribevikingecenter.dk
  • Karsten Kristiansen
    Linje back-up
    Formidler på Ribe VikingeCenter: Tømrer og smed

Tekstillinje

Køkken og cafélinje

  • Rasmus Errebo
    Linjeleder 
    Caféansvarlig
    rasmus@ribevikingecenter.dk
  • Else Damgaard
    Linje back-up
    Køkken- og cafémedarbejder
  • Birthe Falkenberg
    Køkken- og cafémedarbejder
    Butiksmedarbejder på Ribe VikingeCenter
  • Pia Silber
    Køkken- og cafémedarbejder
    Butiksmedarbejder på Ribe VikingeCenter

Smykkelinje

  • Johnny Bruun
    Værkstedsleder
    Formidler på Ribe VikingeCenter; Sølv

Administration

Servicepersonale

  • Mikkel Fisker Laursen
    Bygmester
    mikkel@ribevikingecenter.dk
    Mobil 51 23 05 80
  • Brian Wind
    Linjeleder
    Håndværker og leder af serviceteamet
    brian@ribevikingecenter.dk
  • Palle Nielsen
    Linje back-up
    Pedel og servicemedarbejder
  • Johnny Gerken
    Pedel og servicemedarbejder
  • Kasper Volder Møller
    Pedel og servicemedarbejder
  • Bjarne Lauridsen
    Pedel og servicemedarbejder

 Øvrige medarbejdere

  • Christin V. Clausen
    Dramaturg og formidler
    christin@ribevikingecenter.dk
  • Erling Mario Madsen
    Arkæolog og formidler; Børneaktiviteter og skoletjeneste
    erling@ribevikingecenter.dk
  • Flemming Lundholm
    Væver og formidler; Tekstil
    flemming@ribevikingecenter.dk
  • Trine Theut
    Formidler; Ler, glas, rav, maling
    trine@ribevikingecenter.dk
  • Leni Bruun
    Formidler; Glas 
  • Carsten Vemming
    Tømrer på havne- og kirkebyggeri
  • Christian Riedl
    Tømrer på havne- og kirkebyggeri
  • Kai Zausch
    Tømrer og bådebygger på havne- og kirkebyggeri
  • Brian Førby Jensen
    Tømrer på havne- og kirkebyggeri
  • Jasper Jammer
    Tømrer på havne- og kirkebyggeri